About Us

Archbishop Michael Kelly

Archbishop Kelly4th Archbishop of Sydney (1911-40)

Michael Kelly was born at Waterford, Ireland, on 13 February 1850 to James Kelly and Mary Grant.

He was educated at Christian Brothers’, Enniscorthy and the Classical Academy, New Ross.

He received his seminary formation at St Peter’s College, Wexford and the Irish College, Rome.

He was ordained on 1 November 1872 by Bishop Thomas Furlong at Enniscorthy.

He served on the staff of the House of Missions, Wexford and was Rector of the Irish College, Rome.

Elected Archbishop of Achrida In Partibus Infidelium and coadjutor cum jure successionis of Sydney on 20 July 1901, Consecrated Coadjutor Archbishop on 15 August 1901 at St Joachim’s Church, Rome, by Cardinal Francesco Satolli.

He succeeded to the See on 16 August 1911 on the death of Cardinal Moran.

He was named Bishop Assistant at the Papal Throne and Count of the Holy Roman Empire on 25 June 1926.

Archbishop Kelly died on 8 March 1940.

 

Return to The Previous Archbishops of the Archdiocese of Sydney